Skandynawski styl w sypialni

Sypialnia i skandynawski styl

Skandynawski styl w ciągu ostatnich lat stał się niezwykle popularny. Minimalistyczny, ponadczasowy, dający wrażenie przejrzystości i czystości, zaskarbił sobie wielu zwolenników. Stał się niemal powszechnym w polskich domach. Ze względu na dobór kolorystyki, tekstur i form – głównie połączenia bieli, szarości i drewna – emanuje spokojem i prostotą. Przez to zwłaszcza dobrze sprawdza się w sypialniach, gdzie taki wystrój jest szczególnie potrzebny. Jakie meble i dodatki wybrać więc do tego pomieszczenia, aby idealnie wpasowywały się w skandynawski design?

Proste łóżko

Kultowy i zarazem najpopularniejszy duński projektant mebli i dodatków w duchu skandynawskim, Nordal, swoją dewizę określa jako dążenie do autentyczności i ponadczasowości. Osiągnięcie wystroju niczym z domów północy powinno opierać się na odpowiednim doborze mebli – między innymi w sypialni. Podstawą wystroju tego pomieszczenia powinna być prostota i zbudowanie w nim odpowiedniego klimatu. Zaczynając od kluczowego elementu każdej sypialni – łóżka. Mebel ten powinien być estetyczny i funkcjonalny. Wszelka ekstrawagancja jest rozbieżna z esencją stylu skandynawskiego. Dlatego najwłaściwszym wyborem jest łóżko drewniane, o nieskomplikowanej konstrukcji. W odniesieniu do niego zarówno szafki nocne, jak i szafa, powinny być zachowane w spójnym, jednolitym guście, aby nie przytłaczały pomieszczenia ani swoją formą, ani gabarytem. Mogą oczywiście różnić się nieco od siebie, ważne jednak, aby tworzyły przyjemną dla oka, schludną kompozycję.

Mało, ale dobrej jakości

Iście skandynawskie dodatki dopełnią całości. W ich wyborze należy kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Warto też starać się, aby skąpa ilość dekoracji była usprawiedliwiona wysoką jakością. Warto pamiętać, że styl skandynawski doskonale współgra z wszelką roślinnością. Dlatego ustawienie w sypialni np. okazałej monstery w pojedynczej donicy wykonanej z surowej ceramiki lub betonu może na małej przestrzeni już być zupełnie wystarczające. Dysponując jednak większymi możliwościami metrażu, warto zdecydować się na kunsztowne, złote dodatki. Świetnie sprawdzą się np. ramki na zdjęcia lub duże lustro ze zdobioną ramą właśnie w tym kolorze. Niesztampowym elementem, który może nadać wyrazu jednobarwnej sypialni może być natomiast pościel. Postawienie w tym przypadku na kontrast w stosunku do reszty pomieszczenia (pościel w odcieniu butelkowej zieleni lub granatu czy bordo) doda mu odrobiny charakteru.