Styl skandynawski wnętrza czyli jaki?

Popularny styl skandynawski wnętrza

Styl skandynawski wnętrza jest dzisiaj jednym z popularniejszych stylów aranżacji wnętrz na niemal całym świecie. Został on zapoczątkowany przez żyjącego na przełomie XIX i XX wieku szwedzkiego malarza i architekta wnętrz Carla Larssona. Jego jasne, z dużą przewagą bieli akwarele stały się inspiracją do urządzania równie jasnych (utrzymanych w bielach, szarościach czy błękitach) wnętrz rozświetlających północne chłody i mrok. Przyznawana w latach 50. i 60. skandynawskim projektantom wnętrz nagroda Lunning Prize przyczyniła się do jeszcze większej popularyzacji skandynawskiego stylu, rozprzestrzeniając go wówczas na całą Europę.

Styl skandynawski to przede wszystkim lekkość, jasność, prostota i naturalność. Niewątpliwie styl ten idzie w parze ze szwedzką filozofią życia lagom. Można to słowo przetłumaczyć jako: nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz. I doskonale widać tę zasadę w skandynawskich wnętrzach. Są one jasne i przestronne, urządzone bardzo minimalistycznie lecz ze smakiem. Przede wszystkim jednak bardzo funkcjonalnie. Nie bez znaczenia w tym stylu jest również ekologia. Bardzo ważne są elementy naturalne, takie jak drewniane podłogi, wiklina czy szorstki kamień. W skandynawskich wnętrzach często możemy również znaleźć meble hand made.

Dodatki tworzące klimat

Skandynawskie dodatki to przede wszystkim naturalne tkaniny o grubym splocie. To również kwiaty w jasnych doniczkach z regionalnymi wzorami, jasne przytulne poduchy, świece i naturalne miękkie dywany. Skandynawskie wnętrza często podkreślają wyeksponowane drewniane elementy konstrukcyjne. Zestaw wypoczynkowy w salonie musi być wygodny, miękki i szeroki, najlepiej również w kolorze białym. Obok kanapy koniecznie musi znaleźć się mały, biały stolik kawowy.
Najlepszą opcją do zakupu mebli czy dodatków w opisywanym stylu będą oczywiście typowo skandynawskie sklepy. Spośród wielu producentów mebli i akcesoriów w skandynawskim stylu zdecydowanie wyróżnia się rodzinna firma z Danii Madam Stoltz. Marka ta została założona w 1995 roku na malowniczej wyspie Bornholm przez Pernille Stoltz, która po długiej podróży po Azji postanowiła połączyć klimat Dalekiego Wschodu i orientu ze skandynawską funkcjonalnością. Produkty Madam Stoltz cechuje prostota, minimalizm, surowość oraz oryginalność wzorów inspirowanych kulturą indyjską. Marka oferuje szeroki wybór lamp industrialnych, mebli, ceramiki, sztućców w kolorze czarnym lub złotym, doniczek, drucianych koszy oraz innych dekoracji. Skandynawski design bardzo mocno opiera się na eklektyzmie (łączeniu różnych stylów) przejawiając się również w wyposażaniu domów meblami vintage.
Jeżeli bliskie nam są tego typu proste, ekologiczne i jednocześnie bardzo funkcjonalne rozwiązania, skandynawski styl ma szansę zagościć również w naszych domach.