Sztukateria elewacyjna w stylu skandynawskim

Skandynawska sztukateria elewacyjna

Styl skandynawski zdobywa uznanie na całym świecie dzięki swojej prostocie i funkcjonalności. Mowa tutaj nie tylko o sposobie urządzania wnętrz, ale też coraz częściej o zewnętrznych częściach budynków. Sztukateria elewacyjna w stylu skandynawskim może brzmieć nieco dziwnie, ponieważ nie jest rozpowszechniona w naszym kraju. Poza tym kojarzy się z rozbudowanymi dekoracjami, a skandynawski styl zdecydowanie stawia na minimalizm. Niemniej jednak warto dowiedzieć się jak wygląda i skorzystać z takiej inspiracji w swojej nieruchomości. Nie trzeba od razu przebudowywać całej elewacji, a wykorzystać jedynie poszczególne elementy. Nowe listwy okienne bądź podparapetniki zmienią w znaczny sposób wygląd ścian bez dużych ingerencji w całą strukturę.

Cechy charakterystyczne skandynawskich elewacji

Skandynawia przywodzi na myśl jasne kolory i naturalne materiały. Poniżej opisano najważniejsze cechy, które ma sztukateria Gdańsk w stylu skandynawskim.

  • Prostota, to jedna z podstawowych cech, które określają skandynawski design. Nie może być inaczej w przypadku sztukaterii elewacyjnej. Jest ona zazwyczaj prosta i niewyszukana. Nie ma w niej rozbudowanych motywów roślinnych i wielkich rozet. W zamian za to królują proste linie i geometryczne formy, które składają się na elegancką wizytówkę budynku.
  • Naturalne materiały królują w skandynawskich wnętrzach, a tym samym także na zewnątrz budynków w tym stylu. Na ścianach zewnętrznych widać kamień i drewno, które mimo prostych form, nadają nieruchomościom przytulny wygląd. Świetnie z nimi komponują się płoty drewniane.
  • Skandynawia nie należy do słonecznych obszarów, dlatego tak istotne są jasne kolory we wnętrzach i energetyczne na zewnątrz. Jasne podparapetniki dodadzą przestrzeni lekkości. Z uwagi na potrzebę rozjaśnienia otoczenia w pochmurne dni, sztukateria elewacyjna w stylu skandynawskim często jest malowana na biało lub w wyraziste kolory.
  • Na koniec nie można zapomnieć o funkcjonalności, która w Skandynawii pełni bardzo istotną rolę. Wszystko ma swoje miejsce i cel, a listwy okienne i inne dekoracje nie są tu wyjątkiem. Takie dodatki często mają za zadanie poprawę izolacji termicznej budynku.

Dlaczego warto pokusić się o sztukaterię na elewacji?

Przeciętność nie jest w modzie. Takie same lub bardzo podobne budynki giną wśród setek innych. Warto więc niewielkim kosztem pójść swoją drogą, wybierając listwy okienne i inne dodatki wg własnego projektu. Oczywiście nie każdy może czuć się na siłach, aby samodzielnie projektować elewację. Na szczęście na rynku funkcjonuje wiele firm, które z powodzeniem się tym zajmą – od projektu, aż po finalne wykonanie. Dzięki temu sztukateria pomorskie będzie stylowa i wykonana profesjonalnie.